Лучник
Дългоочакваното гостуване на Илиана Найденова:
За мен лучникът винаги ще бъде сантимент от детството. Този сантимент дължа на баба ми, за която лучникът е въпрос на чест, наследена от нейните баби.
От години обещавах да приготвя лучник на приятелите ми, които макар и да бяха чували задочни разкази за него, не познаваха съвсем същината му. Така един неделен следобед се превърна в чудесен повод за лучник и гости в дома на Венета. Мотивацията беше двойна, тъй като в уютната кухничка паралелно с лучника се случваше и любимият ни тиквен пай. Преди десерта на Емо нека представя лучника.
Най-хубавото тук е, че досадната част с лука е в началото, след което всичко се подрежда съвсем леко около печката.
Затова започваме с плънката, за която са необходими 10 средни глави кромид лук – т.е. категорично 1 килограм, 1 среден картоф, 1 суха червена чушка, доматена паста. От подправките най-важни са червеният пипер и чубрицата, добре е да се добави малко риган, черен пипер, магданоз, копър.
Ако (както в нашия случай) не разполагате с кухненски робот, се въоръжавате с необходимото търпение и нарязвате лука на ситно с нож. Вярвате или не, бях така вглъбена в рязането, че дори не заплаках.
Когато преминете тази досадна част, пригответе дълбок тиган, в който ще се случи най-важното. Не прекалявайте с олиото в началото, тъй като само след минути лукът ще омекне. Дайте му пет минути на огъня, след което добавете настъргания картоф и сухата червена чушка. След около 10 минути, когато люспите на лука станат златисто прозрачни, е време да проявите смелост с червения пипер – нужни са две супени лъжици от него.
Не забравяйте постоянно да бъркате с дървена лъжица плънката, сега добавете и една супена лъжица доматена паста, която ще сприятели на вкус омекналия лук с червения пипер. От изброените подправки особено важна е чубрицата, от останалите просто добавете с небрежни щипки.
За приготвянето на плънката са нужни общо около 20 минути. Сега я оставете да изстине спокойно, поемете дъх и се заемете с тестото.
Разбира се, можете да размените последователността в приготвянето на плънката и тестото, но имайте предвид, че плънката трябва да е добре изстинала, а тестото да е достатъчно втасало.
С тестото за лучника, разбира се, може да се експериментира. Тъй като (признавам) нямам достатъчно опит, се доверих на Емо, който в това време и без друго си отдъхваше след тиквения пай. Приготвяте стандартно тесто за пита (с брашно, мая, хладка вода, щипка сол и захар) и го оставяте на топло да втаса.
Когато тестото е готово, го разделяте на три топки, като първата трябва да е по-голяма.
Вече можете да включите и фурната.
Тук схемата е ясна: разтегляте добре по-голямата топка, така че тестото да стигне до ръба на намазнената тава. Добавяте половината плънка, след което разстилате втората топка тесто и останалата част от лучения пълнеж. Кулминацията идва с третата топка, за по-красив загар я намажете с яйце.
Колкото по-тънки са пластовете с тестото, толкова по-бързо ще се изпече лучникът.
Иначе защитих честта и ни се получи сладко.
Послепис от мен: този лучник на вкус беше досущ като този на моята баба и не е за пропускане.
Звучи и изглежда мноооого вкусно! От кога чакам да продължи линията на “нож и виличка”! Ще се пробва задължително.
Мерси :) Заслугата е изцяло на Илиана, но аз гарантирам че това е традиционно ястие от Ловешко, особено по пости.
Добре, че чета блога ти “на сито”, иначе щеше да има земетресения, породени от припаднали за лучник българи и нямаше да мине без международен скандал :)
Хубаво е да се сложат луци всякакви, освен стария – и зелен, и праз, и чесън – нали е лучник. Абе… кой каквото има. :)
Благодарим за хубавото подсещане. Чудесна рецепта!
П.П. благодарение на уточнението ти за баба ти в края загубих бас срещу жена ми – също от ловешко. И все пак защо слагате картофи в плънката?
Много красиво загорял и завит изглежда този лучник! Там от където идвам аз не правим лучници, но ще се радвам да се пробвам. Звучи много вкусно. Благодаря за рецептата!
Ухааааа
И едно питане – с кори за баница има ли шанс? Или готово тесто за пица (макар че не мога да точа, но може би Деничката ще се справи)?
Всякак става – с кори, с тесто – може и без точене – аз го правя с две кори от тесто, щото ме мързи – плънката в средата, само й добавям и 2 яйца, за да я стегне. И с бутер тесто става. Идеята е важна, а вариации после – много, според въображението и… мързела. :)
Позволявам си да отговоря аз на Радан, че с едно добро готово тесто за пица би трябвало да стане перфектно. Или въобще с готовите теста, които се продават в магазините.
Страхотно красиво сте го завили тоя лучник!
Според мен също става с готово тесто, но това е много лесно и стана много бързо (каза човека, на когото не му се получават тестата). Баба ми, Бог да я прости, като поостаря, и не и се месеше вече, го правеше с купешко тесто и се получаваше добре.
Пък и с кори става, и с кайма, и с праз, доколкото знам, това не съм пробвала. И малко орехчета в плънката.
Това обикновено пица-тесто е най-лесното нещо на света. Брашно, активна мая на прахче, хладка вода, сол, малко захар. Меси се не повече от 3-4 минути, ако в кухнята е топло не му трябват повече от 30-40 минути, за да си удвои обема, което е напълно достатъчно. После го премесвате бързо и сте готови да точите – с точилка, бутилка или както ви е удобно. Готовите теста са тотален шит, правят се с най-евтините и нискокачествени продукти и обикновено са замразявани поне веднъж, което оказва влияние върху глутена и съответно качествата на самото тесто. А стова могат да се правят всякакви тъкни или дебели пици, калцоне, фокачи и т.н. Бутер тестото пък съдържа “бутер” само в името си и е най-гнусното тесто, което може да ви попадне. Не си купувайте боклуци :) Разликата се усеща!
Емо е експерта :)
:) Простете правописните и пунктуационни грешки, силно съм афектиран от дискусията, ха-ха.
И аз не умея да меся, но ще го метна в пекарната за хляб да се омеси само :)
да разбирам ли, че трябва да си замеся тесто за две пици – за отдолу и отгоре ;) ?!?
А ако дадете и точна рецепта (блюшш) много ще ме зарадвате :))
Корите са 3, ето рецептата от Емил: https://www.hungryshark.eu/2010/12/luchnik-2/comment-page-1/#comment-300
За тая тава горе трябват около 700 гр. брашно, едно пакетче (10 гр.) активна мая, около 250-300 мл. вода, лъжица захар и щипка сол – смесва се, бърка се, меси се. Активната мая не се захранва предварително. Ако ползвате живи дрожди (това, дето го продават на кубче), за това количество би трябвало да стигнат 25-30 гр. Тя се захранва в малко топла вода с лъжица брашно и лъжица захар – докато хубаво шупне. Тестото не е за хляб и наистина не иска много месене – достатъчно е да е еластично и да не лепне. Цялата работа отнема 10-15 мин. без втасването, а е и добро упражнение за предмишница за хора, които висят по цял ден пред компютъра.
Следващия път май ще снимаме видео :)
За тестото, както вече писах, се доверих изцяло на Емил; Емо, да направим ли все пак и видео?
@ към Радан – става и с кори за баница, но е като копие на оригинала:))
@ към frog – с плънката може да се импровизира, разбира се; в случая се доверих на баба ми, която слагаше само кромид лук
Да го направим със спанак :)
нееееееееееееееееееееее. не спаначник! лучник!!!
Спретнах я рецептичката днес, стана супер, ето снимки:
http://www.facebook.com/album.php?aid=2092484&id=1539401500&l=2652fd2586
Чудо! (За чудесата няма нужда от много думи…)
Изглежда много вкусно :) Прекрасно изпълнение
С две ръце съм за домашното тесто! Снощи биде изяден до шушка, с маааалки добавки- пресен лук, смлени орехи, малко сушени доматки и маслинки!
Божествено!Днес ще го пробвам със спанак!
Ееее, много се радвам, че ви харесва, ще има още бабини рецепти, от моята и с помощта на приятелите :))))))
Направихме лучника и много ни хареса. Благодаря за рецептата!
Ммммммм, умирам за лучник, но! много е важно да има и орехи в него, а може и девисил. Така е по рецептата на баба от ловешко-троянския край :) Тамън имам едно тесто в хласнилника — довечера го почвам. Иначе съм правила мини лучници в бутер тесто и също е супер.
И моята баба така го правеше, но с орехи, радвам се, че някой още пази тези рецепти.
Страхотен е ,по тази рецепта ,и аз имам спомен от лучника на майка ми ,и начина по който го печеше във подница( видинско),засиоан с жар отгоре
Така е най-вкусно, за съжаление вече няма къде да се пече в подница, дано имам някой път късмет, че бабите ги няма вече.
Благодаря ви за отговора ,само да добавя ,че ползвам само сминдух и прясна чубрица ,или бабина душица ,..става великолепен ,..а за подницата може да се замени с обикновена черна тава и да се изпече на връшник ,..като там процедурата е да се нагрее дъното на тавата ,след това се слага тестото и се обръща и от двете стрсни за да се запече ,след което се покрива с лозови листа и се покрива с изгаснали въглени
След като се омеси тестото се разделя на 9 топки ,разточват се малко и се слепват с разтопена мас или масло по 3.Остават се да втасат покрити с кърпа за около половин час.След това се разточват тънко и се намазва всяка кора с мазнината и се сгъва като плик и отново малко се остават да втасат.Продължението е като в рецептата,само че тестото става като многолистно и е по-вкусно